Могат ли културистите да се бият?



Културисти срещу бойци. Какво ще се случи? Нека разгледаме подробно и да направим някои заключения. Не е това, което си мислите!

                                                                                          Могат ли културистите да се бият?

И така, може ли един културист да се бие?

Когато съм чел други статии по тази тема, те почти винаги започват по един и същи начин. Говорят за това как културистите се разхождат из залата, сякаш я притежават, мислейки си, че са по-добри от всички, защото имат толкова големи мускули. След това статиите са склонни да продължават с критики към същите тези културисти, казвайки, че това не е „истинска сила“ и че просто неувереността ги е довела до това да се фукат.

Само, че това не важи за всички културисти. Има такива които обичат това, което правят, добри са в него и в резултат на това не чувстват нужда да се доказват на някой друг. Всъщност, мнозина от тях са склонни да бъдат особено спокойни хора.

Така че, ако някой чувства, че културистът го гледа отвисоко, може би това не е проблем с културиста. Може би този с неувереността всъщност е човекът, който чувства нуждата отчаяно да защитава алфа статуса си пред лицето на някой физически по-голям от него?

Нека не забравяме: повечето културисти не се интересуват особено от побоища. Ако се интересуваха, щяха да бъдат бойци.

Културисти срещу бойци

Но може ли един културист да се бие? Ако поставите културист на ринга срещу трениран боец ​​или средностатистически Гошко, как би се представил?

Много хора ще посочат, че културистите тренират с леки тежести и висок диапазон на повторения. Това означава, че те не тренират за истинска сила, а по-скоро за размер, което може само да ги забави.

Освен това, ако се опитват да нанасят удари по трениран боец, ще се справят все по-зле с всеки следващ удар.

Това е вярно. Много бойни изкуства, като кунг-фу, учат бойците да „абсорбират“ енергията на противника си и да я използват ефективно срещу него. Те отстъпват настрани и оставят удара да премине през тях, като по този начин изваждат противника ​​от равновесие и го подготвят за удар, хвърляне или захват.

Това, че сте изключително масивни, няма да ви помогне.

Това е така.

Но пък повечето хора не са тренирани бойци. Ако поставите културист на ринга с обикновен човек или дори с аматьор трениращ бойни изкуства, тогава културистът ще спечели. В тази ситуация, само по-голямото тегло и размер вероятно биха били достатъчни, за да спечелите битката. Мускулите действат като броня за абсорбиране на удари, а културистът наистина има по-голяма сила от 99% от населението.

Образно казано: ще е нужно да си страхотен боец, за да се изправиш срещу горила – дори и нетренирана.

Да, това е „истинска“ сила

И идеята, че културистът не изгражда „истинска сила“, е пълна глупост.

Не, културистите не тренират за максимална тежест с 1 повторение. Те ​​тренират с малко по-леки тежести за по-голям брой повторения, което означава, че не тренират максимална сила през повечето време. Те също така са склонни да използват много изолиращи упражнения – макар и не само такива. Повечето културисти правят много набирания, клекове, мъртва тяга и други.

По-важното е, че тренировките със 70% от вашия 1RM все още изграждат сила. Простият факт е, че един културист все още може да вдига повече тежести – значително повече – от средностатистически човек или дори трениран боец. Ако практикувате вдигане на тежести във фитнеса пет дни в седмицата, тогава ще станете доста добри в това. Дори ако тренировките ви не са специално предназначени за оптимално увеличаване на силата, те все пак ще подобрят мускулните влакна, ще подобряват силата и плътността на бързите мускулни влакна. И както посочих, те ще носят килограми мускули като "броня".

И наистина, няма такова нещо като тренировка, която да е напълно „нефункционална“ –  няма мускули пълни с "въздух под налягане". В противен случай адаптацията просто нямаше да съществува. Високият брой повторения подува мускулите чрез натрупване на метаболити. Мускулните клетки се запълват със саркоплазма, което в крайна сметка осигурява по-голяма издръжливост. Макар, че идеята за саркоплазмена хипертрофия е обект на дебати в този момент, простият факт е, че тренировките за използване на силата ви за дълги периоди ви правят по-добри в използването на силата за дълги периоди, или иначе казано - издръжливост.

Мускулната издръжливост не само е по-полезна от максималната сила в повечето реални ситуации, но е и изключително полезна в битка. В боя това би се изразило в способността да се нанасят повече удари, без тези удари да губят сила, или да се води борба за по-дълги периоди, без човекът да се изморява. Повече мускули не означават повече млечна киселина, както съм виждал посочено другаде, и всъщност не млечната киселина причинява мускулна умора – това би бил лактатът. Може би ще напиша статия за това в бъдеще.

По същия начин не е вярно и твърдението, че мускулите ви забавят, поне докато не стигнете до някои крайности. Възможно е да изградите големи мускули, като същевременно поддържате гъвкавост, използвайки техники като ексцентрични тренировки, а по-голямата плътност на бързите влакна означава по-голяма скорост. Това се смекчава донякъде от действието на мускулите антагонисти (например трицепсите или бицепсите ще забавят ударите ви, ако са твърде големи и стегнати), но мускулният контрол и други стратегии също могат да противодействат на това.

Всеки трябва да си знае мястото

Така че, да, един културист определено ще може да се справи с някой, който изобщо не тренира. Той също така ще има шанс по-висок от средното срещу боец. Но добре тренираният боец ​​все пак ще спечели битката, защото ще има по-бързи рефлекси и ще знае как да обърне тежестта и силата на културиста срещу него самия. Но разбира се, боецът няма да може да вдига толкова много във фитнеса. Всеки е добър в това за което тренира.

Знаете ли обаче какво? Всъщност бих казал, че много от трениращите бойни изкуства биха загубили от истински улични бойци. Това е така, защото типичният уличен боец ​​има нещо, което трениращият боец ​​няма: истински боен опит (има поговорка: за един бит, двама небити давам). Разбира се, не говоря за бойци в клетка или професионални боксьори, или състезатели по ММА. По принцип казвам, че може би най-големият решаващ фактор в истинските улични боеве, според опита на много хора, е готовността да се нанесат сериозни щети на противника, липсата на страх и пренебрежението към собствената безопасност. Защото дори да спечелите битка срещу някого, това изобщо не гарантира, че няма да имате травми и няма да понесете тежки удари. Така, че ако трябва да внесем малко мъдрост - може би най-сигурният начин да спечелите бой е ако той изобщо не се състои.

Разбира се, ако комбинирате всички тези качества: бойна подготовка, опит в реалния свят и силова тренировка, тогава ще бъдете превъзходен боец.

Но какво ще кажете за бодибилдинг срещу силов трибой (powerlifting)?

Трибоецът тренира за максимална сила. Той тренира с по-голяма експлозивност, но по-малко време под напрежение. Той не получава леката кардио тренировка, която един културист би получил от програмата си, и няма да изгради същата мускулна издръжливост. Силата зад всеки удар обаче ще бъде впечатляваща. Той би имал най-голям шанс да нокаутира някого с един удар или да се бори с по-добре трениран противник на земята. Техниката все пак ще надделее над суровата сила, но пауърлифтърът може да се представи по-добре от културиста в краткосрочен план – но след това да се измори по-бързо и ударите му биха започнали да губят силата си в течение на дълга битка.

Трибоецът може да повдигне по-тежка мебел, когато ви помага да се преместите вкъщи, но културистът вероятно може да носи по-големи предмети, без да прави почивки. Пак казвам - всеки е добър в това за което тренира.

Така, че целта тук не трябва да бъде да спорите кой тип тренировка е по-добра. Или да оспорвате културистите, защото тайно желаете да изглеждате по-естетично. Целта трябва да бъде да се запитате „какво мога да науча от този начин на тренировка и как мога да включа положителните черти в собствената си програма?“.

Виждам това ужасно често и с Кросфит. На кросфитърите постоянно им се казва колко е счупена тренировъчната им методология. "Това не са истински набирания! Мат Фрейзър не е най-силният човек на света! Не е чак толкова във форма!"

Има ли проблеми Кросфит? Разбира се – всяка тренировъчна методология има. Но ако е лесно да се направят 100 набирания с кипинг... давай тогава. И е абсурдно да се твърди, че това не предлага никакво отражение върху цялостната сила и физическа подготовка.

Нека не формираме тези абсурдни секти и да се чувстваме застрашени, когато някой се появи с алтернативен вариант. Най-добрият боец ​​е някой, който е експлозивен, има висока издръжливост, може да бяга на дълги разстояния, усъвършенствал е стил на бойни изкуства, който му подхожда, тактичен е и бдителен, и има истински боен опит.

И оставете културистите на мира, те също имат чувства!




Този уебсайт анализира поведението на посетителите, т.е. използването на "бисквитки" за целите на измерване, оптимизиране и персонализиране на съдържанието. Партньорите ни за социални и анализи могат да обединяват тази информация с други данни, които вече имат. В Политика за поверителност можете да получите повече информация за това. Като продължавате да сърфирате в сайта, вие се съгласявате тази обработка на данните от оператора на сайта и трети страни да бъде оттеглена по всяко време за в бъдеще.
OK